February 22, 2018

10 Ways of Saving Money That Never Work for Anyone

BUYING DISCOUNTED ITEMS WITHOUT CHECKING THE PRICE PER UNIT

If the grocery store where you shop has unit price labels, which are required in some states, you should use them to determine which products are the least expensive. Consumers often buy sale items without first checking the per-unit cost. Some brands are so costly to begin with that they’re more expensive than competing brands (in per-unit terms), even after being marked down.

Previous 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Next

Pages ( 9 of 11 ): « Previous1 ... 78 9 1011Next »

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: