May 8, 2018

11 Tips to Save More Money and Retire Rich

Toothpaste Costs More Per Ounce

There are plenty of best buys at Dollar Tree, but toothpaste is not among them. Although the $1 price tag might look like a deal, you’ll pay more per ounce than at Walmart.

For example, a 2.9-ounce tube of Crest regular paste costs $1 at Dollar Tree, which means you’re paying 34 cents per ounce. A pack of three 6.4-ounce tubes costs $5 at Walmart, but that’s just 26 cents per ounce.

Previous 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Next

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: