According to the USDA, a family of four will spend around $241 on groceries for their combined 21 meals per week, costing a surprisingly small $2.87 per meal for each person. In addition to saving money by eating home-cooked meals daily, preparing your own meals can be healthier than grabbing fast food laden with fat and sodium.
Exercising can be as simple as taking a walk — the trick is continuing to…
A good night's sleep can mean good skin health because when you’re sleep-deprived, your body…
Soup is an important dish of every meal. Just like salad, having a bowl of…
BURNING YOUR BEHIND ON A METAL SLIDE Kids' playgrounds today may be slickly designed marvels…
When movie stars fall in love, it's usually just acting. It is, after all, part…
It used to be that a cruise ship’s main attraction was the piles of food…